ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania
Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Wizyta studyjna

Print Friendly, PDF & Email

W dniach 7-10 września br. w ramach realizacji operacji pt. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i historycznych dla rozwoju gospodarczego woj. lubelskiego w oparciu o dobre praktyki” braliśmy udział w wizycie studyjnej. Wizyta studyjna rozpoczęła się od zwiedzenia Gospodarstwa Sadowniczego Rybaccy Cydrownia przy sadzie  w miejscowości Świerkocin.

Kolejnym punktem było zwiedzanie obiektów historycznych i przystosowanie ich do rozwoju turystycznego obszaru. Kolejny dzień rozpoczął się od spotkań z Wójtem Gminy Kołobrzeg, przedstawicielami LGD „Siła w Grupie”, spotkanie z właścicielem pensjonatu Pauzylipon.  Prezes Zarządu LGD „Siła w Grupie” opowiedział nam o działalności i zrealizowanych projektach przez LGD. Zwiedziliśmy projekty zrealizowane ze środków Unii Europejskiej  takie jak: droga rowerowa,  przystań żeglarska,  plac zabaw,   strefę aktywności,  fontannę, która jest jeszcze  w budowie.

W  kolejnym dniu zwiedziliśmy produkty turystyczne takie jak: Wioska Słowian i Wikingów utworzona w ramach pozyskanych środków finansowych z Unii Europejskiej. Zwiedziliśmy zrekonstruowane  zabudowania mieszkalne i rzemieślnicze z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku. Zobaczyliśmy jak mogło wyglądać życie codzienne w dawnych czasach, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat o różnej konstrukcji obejrzeliśmy repliki mebli, narzędzi i przedmioty codziennego użytku sprzed 1000 lat. Wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych” krzesłach, na chwile można było przenieść się w dawne czasy Słowian i wikingów. Centrum Słowian i Wikingów prowadzone jest przez organizację pozarządową działającą w formie stowarzyszenia, które prowadzi szeroką działalność w zakresie obsługi ruchu turystycznego w zakresie wynajmu noclegów, gastronomii, wynajmowanie obiektów na konferencje, eventy. Jest to dobry przykład działalności dla osób reprezentujących organizacje pozarządowe.

Kolejny produkt turystyczny jaki zwiedziliśmy był Fort Gerharda oraz wieża widokowa. Fort Gerharda w Świnoujściu to historyczna twierdza zbudowana w XIX wieku, która stanowi własność prywatną. Jest to fortyfikacja, która pełniła funkcję obronną. W progu twierdzy powitał nas przewodnik w pruskim mundurze oficerskim, który przekazał nam wiedzę historyczną i oprowadził nas po obiekcie. Należy podkreślić, iż w obiekcie utworzone zostało prywatne muzeum, w którym zgromadzono wiele eksponatów wojskowych z różnych okresów.  Dyrektor Świnoujskiej Organizacji Turystycznej opowiadał nam o produktach turystycznych na Wybrzeżu, współpracy z operatorami turystycznymi. Podczas spotkania zostały wymienione doświadczenia w realizacji projektów wpływających na rozwój obszarów.

W tym dniu uczestniczyliśmy w wydarzeniu „Dzień Podpłomyka” i spotkaliśmy się z organizatorami. Uczestnicy wizyty szkoleniowej chętnie uczestniczyli w przygotowaniu i pieczeniu podpłomyka.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy 50 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Leniwka. Obiekt Leniwka mieści się w starym młynie, który został zaadoptowany na prowadzenie usług w zakresie turystyki. Budynki gospodarcze zostały zaadoptowane na restaurację a pomieszczenia piwniczne na winiarnię. Dookoła pola i łąki, a także strumień, staw oraz stary sad 100-letni sad tworzą malowniczą i wyjątkową scenerię.  Nowością, z którą po raz pierwszy się spotkaliśmy był namiot glampingowy, mieszczący się w obiekcie Leniwka. w pełni wyposażony.  Mieści się tam łazienka, w pełni wyposażona kuchnia, klimatyzacja, rekuperacja i taras przynależący do kopuły.

 Ostatnim punktem była wizyta w gospodarstwie o pow. 700 ha usytuowanym w miejscowości Wityń. Zwiedziliśmy tam Winnicę Łukasz, otoczona polami, łąkami oraz lasem. Winnica została założona w XIX- wiecznym folwarku w 2009, aby kultywować tradycje winiarskie, znane na tym terenie od XIV wieku.

 

 

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju  Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 18
W sumie: 462590