ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Wydarzenia

Święto Plonów w Gminie Stężyca

Print Friendly, PDF & Email

W niedzielę 10 września br. w Gminie Stężyca odbyło  się Gminne Święto Plonów.  Gospodarzem dożynek było sołectwo Pawłowice. Jak co roku obchodzone są hucznie i z wielką dbałością o pielęgnowanie tradycji.  Doroczne święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Piotrowicach za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony. Na zakończenie Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników Gminy Stężyca. Na tegoroczne Święto Plonów przygotowano 7 wieńców dożynkowych, w których kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, wdzięczność Bogu za zebrane plony, ale też  odpoczynek i zabawa  po ciężkiej pracy. Podczas wydarzenia uhonorowano rolników gminy Stężyca, stowarzyszenia oraz osoby aktywnie działające na rzecz społeczności lokalnej.  Stoiska promocyjne zostały zaprezentowane przez Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, Bank Spółdzielczy w Stężycy, Koło Łowieckie  „Bażant” Koło Łowieckie  „Diana” w Stężycy, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Rykach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rykach. Imprezę uświetniły  utalentowani mieszkańcy gminy:  młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Zespół Śpiewaczy „Kalina” w Pawłowicach, Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, Chór Seniora „Zorza” ze Stężycy.

Czytaj dalej

Dożynki Gminne w gminie Ryki

Print Friendly, PDF & Email

Rolnicy Gminy Ryki w dniu 3 września br dziękowali Bogu za zebrane plony, za szczęśliwe  zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dziękczynną, której przewodniczył Ks. Dziekan Dekanatu Ryckiego Krzysztof Czyrka.  Podczas homilii podkreślił znaczenie ciężkiej  praca rolnika i jego wkładu na rzecz społeczeństwa.   Na uroczystość przybyli rolnicy, mieszkańcy oraz wiele gości zaproszonych, którzy wyrażają swój wielki szacunek do ciężkiej i ofiarnej pracy rolnika.

Na zakończenie Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez delegacje z poszczególnych sołectw Gminy Ryki.  Grupy wieńcowe ośpiewały wieńce dożynkowe i złożyły na ręce Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka  bochny chleba. Podczas wystąpień Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta  wyraził swój wielki szacunek do ciężkiej pracy rolnika, przywiązania do narodowej tradycji i zwyczajów.  Uroczystość uświetnił DZIECIĘCY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO RYKI z kapelą „RYKOWIACY” prezentując zgromadzonej publiczności wiązankę tańców polskich.

Czytaj dalej

Sukces Naszych delegacji na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu

Print Friendly, PDF & Email

Coroczne Święto Plonów w województwie lubelskim odbyło się 27 sierpnia 2017 r.  na lotnisku w Radawcu.  Impreza zorganizowana została wspólnie przez samorząd województwa lubelskiego, Powiat Lubelski, Gmina Konopnica i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wieńce z województwa lubelskiego a także można było skosztować  regionalne potrawy. Dożynki to tradycja kultywowania zwyczajów ludowych a także radość z zebranych plonów przez rolników.

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy nasze delegacje odniosły sukces, zajmując I miejsce  delegacja z Grabowa Ryckiego gmina Nowodwór oraz III miejsce Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, gmina Stężyca. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Utożsamiając się ze środowiskiem wiejskim, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” z/s w Rykach podczas dorocznego Święta  Plonów zaprezentowało swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz wpływ środków finansowych na rozwój obszarów wiejskich na stoisku promocyjnym.

Czytaj dalej

Dożynki powiatowo-gminne w Starym Zadybiu

Print Friendly, PDF & Email

Deszczowa pogoda w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. nie odstraszyła miłośników kultury ludowej do udziału w dożynkach powiatowo-gminnych w Starym Zadybiu gm. Kłoczew. Doroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony, którą przewodniczył Dziekan Dekanatu Ryckiego Ks. Krzysztof Czyrka.  Na uroczystość przybyli rolnicy, mieszkańcy powiatu ryckiego oraz   goście zaproszeni, którzy wyrażają swój wielki szacunek do ciężkiej i ofiarnej pracy rolnika. W wieńcach  dożynkowych kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, wdzięczność Bogu za zebrane plony, ale też  odpoczynek i zabawa  po ciężkiej pracy.

Czytaj dalej

BIESIADA WOKÓŁ TRADYCYJNEGO JADŁA

Print Friendly, PDF & Email

BIESIADA WOKÓŁ TRADYCYJNEGO JADŁA

Pod takim hasłem w dniu 20 sierpnia 2017 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie odbył się KONGRES  PRODUCENTÓW ŻYWNOŚCI TRADYCYJNEJ.

Organizatorem Kongresu był  Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie. Projekt realizowany był w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Lepsza przyszłość Ziemi Ryckiej” z/s w Rykach oraz Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Kłoczewie.

W Kongresie udział wzięli producenci żywności tradycyjnej z terenu województwa lubelskiego oraz rolnicy z terenu gminy Kłoczew zainteresowani rozpoczęciem działalności związanej z produkcją żywności tradycyjnej.

Głównym celem operacji było  wsparcie współpracy i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji dotyczących produkcji żywności tradycyjnej.

Czytaj dalej

Piątek rekreacyjno –sportowy na osiedlu Słowackiego

Print Friendly, PDF & Email

W piątek 11 sierpnia na osiedlu Słowackiego Wielorodzinnym odbył się piknik rekreacyjno-sportowy. Organizatorami imprezy było Sołectwo Osiedla Słowackiego Wielorodzinne, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rykach, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach. Funkcję sołtysa   osiedla pełni Pani Halina Surmacka i to dzięki jej staraniom piątek był świątecznym dniem dla mieszkańców osiedla.  Uczestnikom imprezy organizatorzy zaoferowali gry i zabawy,  konkursy zręcznościowe, konkursy wiedzy,  zawody sportowe, zawody strzeleckie z łuku, malowanie twarzy, dmuchańce  dla dzieci.  Podczas imprezy można było obejrzeć strażackie pokazy  akcji ratunkowej.

Czytaj dalej

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 31
W sumie: 448506