11 sierpnia 2024 r. przedstawiciele LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” uczestniczyli w dorocznym święcie kaszy w Janowie Lubelskim.
Pięknie udekorowane zagrody przyciągały uczestników wydarzenia. Tam zaprezentowane zostały przysmaki kuchni regionalnej oraz rękodzieło. Drugi dzień święta kaszy rozpoczął się od powitania wszystkich gości. Następnie barwny korowód na czele z Burmistrzem Miasta Janowa Lubelskiego Królem Gryczakiem i Królową Żurawiną przy śpiewie, muzyce i tańcu odwiedzili zagrody przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Wydarzenie było okazją do promocji i zaprezentowania bogactwa Ziemi Janowskiej.
Wyjazd był też okazją do zwiedzania ekspozycji w interaktywnych laboratoriach a także infrastruktury turystycznej usytuowanej w parku rekreacji „Zoom Natury”.
Panu Burmistrzowi i wszystkim, którzy zorganizowali wydarzenie serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszej licznej grupy, za gościnność a także możliwość nieodpłatnego zwiedzania laboratoriów. Podziękowania kieruję do byłej Pani Prezes oraz obecnej Pani Prezes LGD „Leśny Krąg” za wsparcie podczas wizyty.
Anna Wąsowska
Prezes Zarządu
W niedzielę 30 czerwca 2024 r. Rososz stała się areną zmagań kół gospodyń wiejskich powiatu ryckiego. Uczestnicy rywalizowali w konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę z grzybami oraz w konkursie na najciekawszy wystrój stoiska w nawiązaniu do tradycji Lubelszczyzny „Stara Chata”. Celem wydarzenia była promocja dziedzictwa kulturowego. Jest to jedna z większych imprez kulturalnych, integrująca środowisko organizacji pozarządowych. Do konkursów zgłosiło się 30 kół gospodyń wiejskich. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem kulinarnym ale też i artystycznym. W stoiskach wyeksponowano przedmioty i wyposażenie dawnych chat, a także suto zastawiono stoły z potrawami tradycyjnymi.
Z pośród 30 stoisk Jury wyłoniło zwycięzców w konkursie na najciekawsze stoisko:
I miejsce: KGW Nowa Dąbia
II miejsce: KGW :Rososzanki” z Rososzy, KGW „Szlacheckie Gwiazdeczki” z Grabowa Szlacheckiego,
III miejsce: KGW Zawitała, KGW Lendo Ruskie
W konkursie kulinarnym zwyciężyli:
I miejsce: KGW „Szlacheckie Gwiazdeczki” z Grabowa Szlacheckiego
II miejsce: KGW Lendo Ruskie, KGW Bobrowniki
III miejsce: KGW Kłoczew, Aktywne KGW Zalesie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i talentu.
Organizatorem wydarzenia był Powiat Rycki. Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” nagrodziła zwycięzców konkursu kulinarnego nagrodami pieniężnymi.
Anna Wąsowska
Prezes Zarządu
Za nami wizyta studyjna na obszarze włoskiego partnera projektu współpracy GAL del Ducato, która dobyła się w dniach 13-18 maja br. w ramach projektu współpracy pn. „Turystyka-Przedsiębiorczość – Promocja”. W wizycie udział wzięło 50 osób z obszaru LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” oraz LGD „Leśny Krąg” reprezentujących organizacje pozarządowe, samorząd, przedsiębiorców, mieszkańców, producentów produktów lokalnych. Uczestnicy wyjazdu podnieśli wiedzę w zakresie promocji zasobów historycznych i przyrodniczych, walorów turystycznych obszaru, produkcji, promocji i sprzedaży produktu lokalnego, rozwoju przedsiębiorczości w zakresie rozwoju turystycznego obszaru.
Podczas spotkań z przedstawicielami gmin włoskich zostały wymienione dotychczasowe doświadczenia w zakresie promocji i rozwoju obszarów wiejskich.
Anna Wąsowska
Prezes Zarządu
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W 10. Rocznicę Kanonizacji Jana Pawła II w sobotę 27 kwietnia w Kościele pw. Św. Zbawiciela w Rykach odbył się Koncert Małej Armii Janosika. Obchody wyniesienia Wielkiego Polaka na ołtarze zbiegły się z 550 rocznicą Województwa Lubelskiego. Swoją trasę koncertową związaną z jubileuszem kanonizacji JP II, zespół góralski rozpoczął od Ryk. W zaprezentowanym repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, religijne, muzyka rozrywkowa no i oczywiście góralska.
Między występami artystów można było usłyszeć fragmenty homilii Jana Pawła II, w której mówił m.in. o Polsce jako matce, o wolności. Koncert poprowadził znany aktor Rafał Cieszyński. Zespół Mała Armia Janosika składa się z ponad 200 członków w różnym wieku. Na koncert przybyła liczna publiczność, która zgromadziła się w kościele oraz wokół świątyni, gdzie mogli oglądać występy artystów na telebimie. Na zakończenie wydarzenia, Starosta Rycki w imieniu własnym, Partnerów projektu, Sponsorów oraz wszystkich uczestników podziękował artystom za przeżytą ucztę duchową.
W niedzielę 10 września br. w Gminie Stężyca odbyło się Gminne Święto Plonów. Gospodarzem dożynek było sołectwo Pawłowice. Jak co roku obchodzone są hucznie i z wielką dbałością o pielęgnowanie tradycji. Doroczne święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Piotrowicach za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony. Na zakończenie Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników Gminy Stężyca. Na tegoroczne Święto Plonów przygotowano 7 wieńców dożynkowych, w których kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, wdzięczność Bogu za zebrane plony, ale też odpoczynek i zabawa po ciężkiej pracy. Podczas wydarzenia uhonorowano rolników gminy Stężyca, stowarzyszenia oraz osoby aktywnie działające na rzecz społeczności lokalnej. Stoiska promocyjne zostały zaprezentowane przez Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, Bank Spółdzielczy w Stężycy, Koło Łowieckie „Bażant” Koło Łowieckie „Diana” w Stężycy, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Rykach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rykach. Imprezę uświetniły utalentowani mieszkańcy gminy: młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Zespół Śpiewaczy „Kalina” w Pawłowicach, Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, Chór Seniora „Zorza” ze Stężycy.
Rolnicy Gminy Ryki w dniu 3 września br dziękowali Bogu za zebrane plony, za szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dziękczynną, której przewodniczył Ks. Dziekan Dekanatu Ryckiego Krzysztof Czyrka. Podczas homilii podkreślił znaczenie ciężkiej praca rolnika i jego wkładu na rzecz społeczeństwa. Na uroczystość przybyli rolnicy, mieszkańcy oraz wiele gości zaproszonych, którzy wyrażają swój wielki szacunek do ciężkiej i ofiarnej pracy rolnika.
Na zakończenie Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez delegacje z poszczególnych sołectw Gminy Ryki. Grupy wieńcowe ośpiewały wieńce dożynkowe i złożyły na ręce Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka bochny chleba. Podczas wystąpień Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta wyraził swój wielki szacunek do ciężkiej pracy rolnika, przywiązania do narodowej tradycji i zwyczajów. Uroczystość uświetnił DZIECIĘCY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO RYKI z kapelą „RYKOWIACY” prezentując zgromadzonej publiczności wiązankę tańców polskich.