W dniu 27.01.2019 r. podsumowano konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowa szopka” oraz „Gwiazda kolędnicza”.
Projekt zrealizowano we współpracy
Na konkurs wpłynęło w sumie 37 prac w tym:
Poziom prac był bardzo wysoki, dlatego Komisja postanowiła nagrodzić wszystkie prace, które zostały zgłoszone do konkursu.
Konkurs plastyczny związany jest ze świętami Bożego Narodzenia. Święto to jest dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe. W polskiej tradycji narodowej okres Świąt Bożego Narodzenia był wielkim i uroczyście obchodzonym świętem. Szopki Bożonarodzeniowe są nieodłącznym elementem tradycji narodowej. Upamiętniają przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi. Innym symbolem świąt jest gwiazda betlejemska, ponieważ w dniu narodzin Chrystusa prowadziła mędrców do celu – Betlejem. Gwiazda Betlejemska jest głównym atrybutem kolędowania. Chodzenie po kolędzie związane było z radosnym obchodzeniem Wigilii. Po uczcie wigilijnej do chłopskich chat pukali kolędnicy – wędrowni przebierańcy śpiewający i życzący zgromadzonym na Wigilii szczęścia w nadchodzącym roku, których obdarowywano m.in. jadłem, pieniędzmi, jajami lub ciastem. Gwiazdy odznaczały się dużą różnorodnością konstrukcyjną i dekoracyjną.
W ramach kultywowania lokalnych tradycji i zwyczajów ludowych, zrealizowany został Konkurs plastyczny związany z twórczością Bożonarodzeniową. Prace plastyczne można było podziwiać w okresie ostatniego miesiąca. Wszystkie prace złożone w ramach konkursu nawiązywały do twórczości ludowej z elementami regionalizmu. Oprócz talentów dzieci można było zauważyć zaangażowanie całych rodzin w tworzeniu prac plastycznych, nawiązujących do tradycji regionalnych, narodowych.
CELE KONKURSU:
Anna Wąsowska
Prezes Zarządu