ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Dożynki w Gminie Stężyca

Print Friendly, PDF & Email

Rolnicy z gminy Stężyca  obchodzili swoje święto 15 września 2019 r. na placu OSP  w Brzezinach.  Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną w intencji rolników oraz podziękowanie Bogu za chleb, plony ziemi i ciężką pracę na roli. Mszy Św. przewodniczył Ks. Mirosław Stańczuk Proboszcz Parafii pw. Św. Sebastiana w Brzezinach. Przyniesione wieńce i płody ziemi zostały pobłogosławione i poświęcone przez księdza Proboszcza. Następnym ważnym elementem uroczystości był konkurs wieńców dożynkowych. Oprócz tradycyjnych zbóż, owoców, kwiatów, wieńce zawierały elementy nawiązujące do wiary katolickiej. Konkurs jest  stałym elementem zwyczajów dożynkowych nawiązujących do kultury ludowej.   Organizacja dożynek to świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego, naszej tożsamości narodowej. Dożynki to okazja do przekazywania wartości i dziedzictwa młodemu pokoleniu.

Uroczystość ta była również okazją do zaprezentowania działalności oraz przedstawienia oferty turystycznej Ziemi Ryckiej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, Wojskowego Koła Łowieckiego „Diana” ze Stężycy, Wojskowego Koła Wojskowego „Kruk”.

Dożynki to również czas radości i zabawy i tę miłą atmosferę podtrzymał zespół pod nazwą „Jeszcze nam się chce” z Sierskowoli, który powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich. Dźwięki muzyki porywały do tańca uczestników wydarzenia.

Anna Wąsowska

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 17
W sumie: 448956