ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Dożynki w Gminie Kłoczew

Print Friendly, PDF & Email

Rolnicy z gminy Kłoczew  obchodzili swoje święto 22 sierpnia 2021 r.  w Zadybiu Starym.  Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną Panu Bogu  za plony oraz w intencji rolników i członków ich rodzin. W homilii ksiądz Proboszcz nawiązał do ciężkiej pracy i poświęceniu rolników w produkcji żywności. Jednym z elementów Mszy Św. były przyniesione przez rolników dary, które wydała Ziemia Kłoczewska.

Część oficjalną, swoim wystąpieniem, rozpoczął Gospodarz Dożynek – Wójt Gminy Kłoczew Pan Zenon Stefanowski. Następnym ważnym elementem uroczystości był konkurs wieńców dożynkowych. Oprócz tradycyjnych zbóż, owoców, kwiatów, wieńce zawierały elementy nawiązujące do wiary katolickiej. Konkurs jest  stałym elementem zwyczajów dożynkowych nawiązujących do kultury ludowej.   Organizacja dożynek to świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego, tożsamości narodowej. Jest okazją  do przekazywania wartości i dziedzictwa młodemu pokoleniu.

W organizację wydarzenia włączyli się Mieszkańcy gminy i organizacje pozarządowe, które przygotowały  stoiska nawiązujące do dziedzictwa kulturowego obszaru. Mieszkańcy zaprezentowali nam między innymi potrawy regionalne, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego. Można było podziwiać bukiety świeżych i zasuszonych kwiatów polnych, domowych. Nasze Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”   włączyło się w promocję obszaru powiatu ryckiego poprzez organizację stoiska, w którym można było zapoznać się z działalnością naszej organizacji a także zapoznać się z ofertą turystyczną.

.

Anna Wąsowska

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 29
W sumie: 448504