ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania
Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Dożynki powiatowo-gminne w Starym Zadybiu

Print Friendly, PDF & Email

Deszczowa pogoda w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. nie odstraszyła miłośników kultury ludowej do udziału w dożynkach powiatowo-gminnych w Starym Zadybiu gm. Kłoczew. Doroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony, którą przewodniczył Dziekan Dekanatu Ryckiego Ks. Krzysztof Czyrka.  Na uroczystość przybyli rolnicy, mieszkańcy powiatu ryckiego oraz   goście zaproszeni, którzy wyrażają swój wielki szacunek do ciężkiej i ofiarnej pracy rolnika. W wieńcach  dożynkowych kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, wdzięczność Bogu za zebrane plony, ale też  odpoczynek i zabawa  po ciężkiej pracy.

Delegacje z Bramki, Czernica, Gęsiej Wólki, Gozda, Kawęczyna, Nowego Zadybia, Przykwy i Sokoli przygotowały wieńce na gminny konkurs wieńców dożynkowych. W gminnym konkursie wieńców pierwsze miejsce ex quo zdobyły wieńce z Gęsiej Wólki i Kawęczyna, miejsce drugie wieniec z Nowego Zadybia, miejsca trzecie – wieniec z Czernica.

W powiatowym konkursie wieńców dożynkowych kolejno miejsca zajęły: I – Grabów Rycki, II – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn, Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, Koło Gospodyń Wiejskich w Ułężu, III – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka, Koło Gospodyń Wiejskich z Kletni, Koło Gospodyń Wiejskich z Zawitały.

Decyzją Powiatowej Komisji Konkursowej wieńce dożynkowe, które zajęły w konkursie powiatowym  I i II miejsca będą reprezentować Powiat Rycki na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu. Oczywiście życzymy naszym delegacjom sukcesów.

Mimo nie sprzyjających warunków pogodowych uczestnicy wydarzenia świetnie bawili się podczas występów miejscowych zespołów ludowych, kultywujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Wśród występujących swój dorobek artystyczny zaprezentowały    zespoły: KŁOCZEWIACY, CZERNICZANKI z KAPELĄ, (przedstawienie kabaretu), oraz ZESPÓŁ z KAWĘCZYNA, który zaprezentował widowisko obrzędowe. Występy ludowe również uświetnił DZIECIĘCY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO RYKI z kapelą „RYKOWIACY” prezentując zgromadzonej publiczności wiązankę tańców polskich.

Utożsamiając się ze środowiskiem wiejskim, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” z/s w Rykach podczas dorocznego Święta  Plonów zaprezentowało swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz wpływ środków finansowych na rozwój obszarów wiejskich. W stoisku można było pozyskać informacje dotyczące pozyskiwania środków finansowych za pośrednictwem LGD.

 

Anna Wąsowska

Prezes Zarządu

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 63
W sumie: 461835