ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Dożynki powiatowo-gminne w Starym Zadybiu

Print Friendly, PDF & Email

Rolnicy z powiatu ryckiego obchodzili swoje święto 20 sierpnia 2023 r.  w Zadybiu Starym.  Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną Panu Bogu  za plony oraz w intencji rolników i członków ich rodzin. W homilii ksiądz Proboszcz nawiązał do ciężkiej pracy i poświęceniu rolników w produkcji żywności.

Następnym ważnym elementem uroczystości był konkurs wieńców dożynkowych. Oprócz tradycyjnych zbóż, owoców, kwiatów, wieńce zawierały elementy nawiązujące do wiary katolickiej. Konkurs jest  stałym elementem zwyczajów dożynkowych nawiązujących do kultury ludowej.

Konkurs powiatowy wieńców dożynkowych odbył się w dwóch kategoriach: w kategorii wieńców tradycyjnych oraz nowoczesnych.

W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez KGW Kłoczew, II miejsce zajął wieniec uwity przez KGW Bazanów, III miejsce zajął wieniec wykonany przez KGW Korzeniów.

W kategorii wieńców nowoczesnych, oceną objęto 3 wieńce. W tej kategorii I miejsce zdobył wieniec z Lenda Wielkiego, II miejsce z Kolonii Swaty, III miejsce z Dęblina.

Organizacja dożynek to świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego, tożsamości narodowej. Jest okazją  do przekazywania wartości i dziedzictwa młodemu pokoleniu.  Stanowią okazję do zabaw z powodu zakończenia zbiorów i ciężkiej pracy. Toteż zabawa trwała do późnych godzin nocnych przy dźwiękach muzyki.

 

Anna Wąsowska

Prezes Zarządu

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 70
W sumie: 454576