ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Dożynki gminne w Gminie Stężyca

Print Friendly, PDF & Email

W niedzielę 18 września 2016 r. odbyły się ostatnie dożynki w naszym powiecie. Tegoroczne uroczystości dożynkowe w Gminie Stężyca  odbyły się w miejscowości Brzeźce. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony.  Mszę Świętą odprawił Ksiądz Proboszcz Michał Stańczuk, który poświęcił plony pracy rąk rolników i wygłosił okolicznościową homilię.  Po czym barwny  korowód z wieńcami, śpiewem i muzyką przeszedł  na plac przy remizie strażackiej w Brzeźcach. Przybyłych gości  i  rolników przywitał Wójt Gminy Stężyca Zbigniew Chlaściak, który dziękował rolnikom za trud ciężkiej pracy. Gospodarze dożynek wręczyli Wójtowi Gminy Stężyca bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.   Swoją wdzięczność za trud pracy wyraził również Starosta Rycki – Stanisław Jagiełło oraz Przewodnicząca Rady Powiatu w Rykach – Hanna Czerska- Gąsiewska.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele rolników z 7 miejscowości gminy Stężyca zaprezentowały swoje barwne, pięknie ozdobione, wieńce dożynkowe wraz z oprawą artystyczną. W trakcie uroczystości odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja doceniła wkład pracy każdego zespołu przyznając wszystkim równorzędne miejsca.

Dodatkowymi atrakcjami uroczystości dożynkowych były stoiska promocyjne:

  • Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, w którym można było uzyskać informacje dotyczące okresu programowania PROW 2014-2020
  • Wojskowego Koła Łowieckiego „Diana”, gdzie można było spróbować wędlin z dziczyzny
  • Banku Spółdzielczego w Rykach
  • Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolników.

Imprezę uświetniły występy zespołu tanecznego z Zespołu Placówek Oświatowych w Pawłowicach. Swój dorobek artystyczny zaprezentowały również dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Brzeźcach, przygotowane przez  Panią Joannę Ochnik. Piosenki na nutę ludową zaśpiewały Ania i Ola Ochnik, Julka Nowakowska, Paulina Mikusek, Gabrysia Walendzik oraz Martyna Kozłowska.

Impreza zakończyła się późną nocą przy dźwiękach muzyki miejscowego zespołu młodzieżowego LORENS.

Tradycyjne dożynki to podsumowanie wysiłku rolników, sadowników, ogrodników. To również podziękowanie za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie radosne spotkanie  rolników i wszystkich mieszkańców.

 

Anna Wąsowska

Prezes Zarządu

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 131
W sumie: 443343