ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Dożynki Gminne w Gminie Ryki

Print Friendly, PDF & Email

Tegoroczne Dożynki Gminne w Gminie Ryki  w połączeniu z Dniami Ryk odbyły się na Stadionie Sportowym w niedzielę dnia 4.09.2016 r. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony  celebrowaną przez Księdza Dziekana Krzysztofa Czyrkę.   Na uroczystość przybyli rolnicy, mieszkańcy gminy oraz  wielu gości zaproszonych.   W czasie procesji z darami, radni Gminy Ryki oraz  rolnicy złożyli  w ofierze wodę, wino, kwiaty, puszkę z komunikantami,  bochen chleba – owoc ziemi oraz ciężkiej pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia.  Na zakończenie  nabożeństwa  zostały poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników z Gminy Ryki, w których kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, wdzięczność Bogu za zebrane plony, ale też  odpoczynek i zabawa  po ciężkiej pracy.

Po zakończonej Mszy Św. Gospodarze dożynek przywitali wszystkich gości, a w szczególności rolników, do których skierowali wiele słów podziękowań oraz wyrazów szacunku dla ich ciężkiej pracy na roli.  Grupy wieńcowe ośpiewały wieńce dożynkowe i złożyły na ręce Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka bochny chleba. Podczas wystąpień gości zaproszonych wszyscy wyrazili swój wielki szacunek do ciężkiej i ofiarnej pracy rolnika, przywiązania do narodowej tradycji.    Dożynki nawiązywały do kultywowania wieloletniej tradycji wsi polskiej – Święta Plonów obchodzonego corocznie po zakończeniu żniw. Głównym celem wydarzenia  było kultywowanie tradycji i obrzędów żniwnych. Imprezie towarzyszyły, konkursy, zabawy, występy.

Podczas Święta Rolników w stoisku Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” w punkcie informacyjnym mieszkańcy Miasta i Gminy Ryki mieli możliwość pozyskać informacje o założeniach i realizowanych przedsięwzięciach określonych w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2022 opracowaną przez Stowarzyszenie z udziałem lokalnej społeczności.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 52
W sumie: 441574