ologowanie8

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

100. Rocznica przybycia 15. Pułku Piechoty „Wilków” do Dęblina

Print Friendly, PDF & Email

W minioną niedzielę 5 września 2021 r. odbyło się wydarzenie patriotyczne z okazji   100. Rocznicy przybycia 15. Pułku Piechoty „Wilków”, który w dniach 19-21 sierpnia 2021 r. na stałe przybył  do Cytadeli Twierdzy Dęblin.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Polową w intencji Żołnierzy 15 PP „Wilków” oraz Żołnierzy Wyklętych przed pomnikiem 15.Pułku Piechoty Wilków przy ul. Podchorążych.  Podczas homilii ksiądz  podkreślił bohaterskie czyny żołnierzy nazwanych mianem „Wilków”, podkreślił jak ważna jest obrona własnych wartości, które wyznajemy. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Po Mszy św. i odczytaniu Apelu Poległych, odśpiewano hymn państwowy. Okolicznościowe przemówienie o historii 15 PP „Wilków” i zasługach wygłosiła Pani Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblin. Po czym  przedstawiciele instytucji złożyli wieńce i zapalili znicze w hołdzie poległych żołnierzy.

Uroczystość patriotyczna była okazją do zwiedzenia Muzeum w Cytadeli Twierdzy Dęblin, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, pokaz sprzętu wojskowego. Dodatkową atrakcją była inscenizacja wmaszerowania 15 PP „Wilków” do Dęblina przedstawiona przez  Grupę Rekonstrukcji Historycznej.

„…Święto pułkowe 15 pułku Piechoty „Wilków” jest ustanowione i zatwierdzone przez Marszałka Józefa Piłsudzkiego w rocznicę boju stoczonego 1920 roku pod Stefankowicami podczas ofensywy jesiennej.
W tej bitwie 15 pułk pokazał swoją siłę i odwagę. Dokładnie 5 września waleczni żołnierze 15. Pułku Piechoty „Wilków” uderzyli na będące w odwrocie oddziały kawalerii Budionnego, które broniły wzgórz w okolicach Kułakowic. Kawaleria sowiecka kontratakowała ze wzgórza Moniatycz bez powodzenia. Po odparciu kontrataków, 15 pułk piechoty nacierał i opanował Stefankowice, Ubrodowice i Moniatycze…”

Wąsowska Anna

Prezes Zarządu

Archiwum strony LGD

minrol230-150x150

arimr230-150x150

UMWL1

logo-277

baner_lewy

kajakiempowieprzu

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 2
W sumie: 451279